Спілка бджолярів Первомайського р-ну Миколаївської області зібралась 22 вересня 2018 року для обговорення шляхів об’єднання з метою покращення виробництва, переробки та продажу меду і продуктів бджільництва. Фонд ЛАСКА спільно з Первомайською райдержадміністрацією організували семінар «Переваги об’єднання виробників сільське господарської продукції».
 

За цілями, характером діяльності кооперативи поділяються на виробничі та обслуговуючі. Але законодавча база відрізняє оподаткування в залежності від форми та діяльності кооперативу. Досвідчений фахівець, завідуючий кафедрою рослинництва МНАУ, м. Миколаїв, Олег Коваленко, детально розповів про переваги з різних форм кооперативу саме сільське господарського обслуговуючого кооперативу СОК.
Створення і функціонування кооперативу – це крок до іншого рівню плодоовочевого або медового  бізнесу. Як і інші форми об’єднання, кооператив сприяє вирішенню питань зі збутом. Група складає товарну партію, кооператив надає своїм членам послугу – продаж продукції в супермаркети або переробному підприємству.
Таким чином вірогідність гарантованого збуту продукції за найкращою ціною набагато вище. Позитивним фактором є також відсутність посередників. Це прямо впливає на рівень цін. Ще одна важлива перевага - за членами кооперативу залишаються всі права власності: на землю, на основні засоби, на продукцію.
Олег розглянув декілька різних напрямків діяльності СОК:
 СОК–постачальник може займатися закупівлею для членів кооперативу вощини та інших необхідних складових для виробництва меду. В такому випадку за наявністю в СОК багатьох членів і за умовами закупівлі партії товару СОК може отримати значні знижки.
СОК-дослідницький займається дослідженням меду. Тоді необхідна власна сертифікована лабораторія. Це вже незалежність та достовірність аналізу меду.
СОК з пакувальною лінією розробляє свій бренд, займається його просуванням, шукає покупців, заключає договори. Брендована продукція коштує більше.
Під час спілкування були розглянуті питання про членство, вихід з кооперативу, тонкощі в чинному законодавстві та оподаткуванні. Код 0046 дозволяє неприбутковому СОК обирати різні системи оподаткування. Єдиний податок 5% нараховується тільки на дохід кооперативу, який складається з різниці між цінами від продажу та іде на розвиток кооперативу.

Учасники семінару отримали відповіді на всі питання, що допомогло їм досконально розібратися з темою створення та діяльності СОК. Подальше рішення за групою.
 
DSC05251
 
DSC05253
 
DSC05254