Деякі програми державної підтримки аграріїв в 2019 році зазнають змін. Про це повідомила сільгосп-виробників Миколаївщини Олександра Гармаш, менеджер міжпроектних програм UHBDP, під час круглого столу «Де та як фермеру отримати гроші на новий сезон», якій був організований Фондом ЛАСКА в рамках проекту UHBDP. Інформацію про програми фінансової підтримки працівників сільського господарства представили на круглому столі відділ бюджетного фінансування Департаменту АПР Миколаївської ОДА, Укрдержфонд підтримки фермерських господарств, та програми кредитування - представники комерційних банків: АТ Ощадбанка, Приватбанка та ПАТ Мегабанка.

Для обговорення існуючих програм фінансової підтримки в круглому столі взяли участь фермери, бджолярі, представники РДА Миколаївської області, а також гості з інших областей.

-    За програмою закладання садів, ягідників, виноградників (Постанова № 587 від 15.07.2005) з’явиться можливість отримувати компенсацію на будівництво холодильників з регульованим газовим середовищем, пояснює Олександра Гармаш. - Щодо програми здешевлення кредитів, взятих у комерційних банках (Постанова № 300 від 29.04.2015), то буде знято обмеження на розмір чистого доходу потенційного отримувача допомоги, з 2019 року дія програми поширюється на тих, хто має чистий дохід і понад 20 млн. грн.

У програмі підтримки ФГ та СОК (Постанова № 106 від 07.02.2018) знято обмеження «до 500 га», збільшено рівень чистого доходу до 20 000 000 грн., розширено перелік банків, збільшено компенсацію на вітчизняне насіння до 60 000 грн., дозволено закуповувати насіння і від офіційних представників, зменшено кількість членів для плодоовочевих кооперативів до 7 впроваджено прямі дотації (бюджетні субсидії) для ново-створених (з 01.01.16). Розмір підтримки розраховується таким чином:

1) 3 000 грн./га, але до 60 000 грн. на 1 фермерське господарство – наприклад, у вас 9 га, то ж ви можете отримати 27 000 грн., а якщо у вас 40 га, то ви отримуєте 60 000 грн., що відповідає вже 1500 грн./га.

2) 5,5 прожиткових мінімумів на 1 члена ФГ, але до 30 000 грн. на 1 ФГ; з 01.12.18: 5.5х1921=10565.5 грн.

Не менш корисною на круглому столі була інформація про програми кредитування для сільгосп-виробників. Наприклад, ПриватБанк пропонує вигідні умови для кредитування аграрного сектору.

-      У 2018 році була поставлена мета прокредитувати малий та середній бізнес на 5 мільярдів гривень і ми до неї наблизилися”, - повідомила Марина Бабенко – керівник напрямку кредитування малого та середнього бізнесу. ПриватБанком обслуговується понад 11 тисяч юридичних осіб, з них понад 3000 осіб - приватні підприємці. Звичайно, розроблено спеціальні програми для аграрного сектору, так як 44% ринку аграріїв також обслуговується ПриватБанком.

Для учасників проекту UHBDP Банк працює по таким напрямкам:

-компенсація вирощування насіння

-компенсація вартості техніки 25% або 25% + 15% , в залежності від розмірів ФГ

Більшість заявок надходять на придбання техніки, тому умови на кредитування с/г техніки з державною компенсацією такі: строк: від 12 до 60 місяців; ставка: 19% річних; сума фінансування: до 75% від вартості техніки; аванс: від 25% вартості техніки; графік платежів: ануїтет, адаптований; порука: так;

Пролунало запитання: Чи обов'язкова норма знімати “кіно”?

Для отримання фінансування за програмою КУБ, потрібен відеоролик, не менше однієї хвилини. При отриманні нового кредитування цю процедуру повторюють. Зйомка проводиться у зручному для фермера місці.

“КУБ” - національна програма підтримки підприємств “Країна Успішного Бізнесу”

Фінансування АгроКУБ має такі умови: 1,8% на місяць від суми кредиту, сума кредитування від 50 000 до 3 млн. грн. Перші 6 місяців погашає тільки відсотки, решта 6 місяців - борг з відсотками рівними частинами. Попит на програму збільшився.

Учасники також ознайомились з детальної інформацією про програми кредитування, отримали відповіді на питання та рекомендації від АТ Ощадбанка ПАТ Мегабанка, які можуть послужити доброю підмогою у вирішенні питані в сільське господарської діяльності та розвитку плодоовочевого бізнесу.