Як виростити найкращій урожай редису та інших овочів, які напрямки збуту ефективні, як збільшити прибуток? Подібні питання цікавлять виробників овочів Бузької ОТГ. 15 грудня 2018 року в рамках проекту УПБРП овочівники отримали відповідь на ці запитання. В Бузькому рання культура – редис, далі овочева група. Для вирощування деякі виробники застосовують сучасні агротехнології, але треба враховувати купу факторів, які впливають на якість, обсяги урожаю і відповідно на збут.

Більш детальне знайомство з сервісами проекту УПБРП, застосуванням бізнес-калькулятору, програми Е-Ваучер, журналу Агроіндустрія стало початком спілкування. Також учасникам було доведено гендерний та екологічний напрямок проекту УПБРП, можливість участі у конкурсах мікро-грантів.

Перспектива успіху – розвиток клієнто - орієнтованого бізнесу, вирощування під покупця – це маркетингові підходи, продаж певної якості та обсягів, яких потребує покупець.

 Досягнення таких результатів починається із застосування ефективної технології, яка є першим етапом в ланцюжку «Виробник-Покупець». Досвідчений агроном Віктор Свідерський провів практичне консультування з ефективних підходів вирощування та збуту редису. Також йшлося і про інші овочі. Що цікавить покупців? . Це форма, колір, довжина хвостика, гладка блискуча шкірка, тобто зовнішній вид, який залежить як від сорту, так і від особливостей технології. А для виробників важлива також щільність редису тому, що це збільшує вагу товарної партії. Безумовно існують переваги у виборі сортів, але баланс ґрунту – важливий фактор досягнення якості урожаю. Віктор надав розклад кількості необхідних, які є оптимальними: на одну тону редису додається 3-4 кг азоту, 1,2 кг фосфору, 4-5 кг калію, 4 кг кальцію.

Надлишок азоту сприяє росту клітини, недолік калію та кальцію приводе до тонкої та слабкої мембрани, в підсумку редис лопає і втрачає товарний вигляд. А виробник втрачає покупця.

Говорили про рентабельність – показник, на якій орієнтується будь-який професійний фермер. Більше урожаю можна отримати в закритому ґрунті, але розрахунок витрат на якісну плівку, агро волокно, освітлення – це основне для досягнення запланованого прибутку. Наприклад, застосування приборів освітлення досить витратно, тому більш ефективно природне освітлення, яке необхідно регулювати.

Віктор навів декілька практичних прикладів успішних бізнес - підходів. Його консультування фермерських господарств має гарні результати з вирощування томатів, моркви, буряка. Наприклад, запуск ефективного процесу використання однієї теплиці дозволяє отримати дохід для двох родин та навчання студента.

Інший приклад: високий урожай буряка та вивчення ринкового попиту допомогло фермеру правильно побудувати маркетингові кроки: урожай цього сезону був отриманий раніше інших (сорт та технологія), частина реалізована відразу, решта закладена на зберігання. Сорт гарно лежить, якість не погіршується, збут взимку за ціною приблизно в 1,5-2 раз перевішує середню ціну на ринку. Фермер має покупців, запорукою ефективних відношень з якими є довіра (гарні маркетингові зв’язки). Учасники зрозуміли важливість маркетингового підходу до розвитку плодоовочевого бізнесу – задоволення потреби покупців через отримання урожаю високої якості та налагодження ефективних каналів збуту.