Особливості виробничого циклу та продажу ранніх столових сортів винограду обговорили виноградарі Миколаївської області 20 грудня 2018 року під час семінару на засіданні Клубу виноградарів. Зустріч відбулася в філіалі №2 міської бібліотеки ім. Кропівницького за підтримкою Фонду ЛАСКА та була присвячена плануванню роботи в 2019 році в напрямку оптимізації збуту винограду, який залежить від вибору найкращих сортів, ефективних засобів захисту, забезпечення належного фіто-санітарного стану рослин, налагодження маркетингових зв’язків.

 

 

Миколаївські виноградарі-селекціонери мають основний канал збуту столових сортів винограду – оптову здачу на ринок, працюють без продажу в роздріб. Деякі виноградарі співпрацюють з мережами супермаркетів. В 2018 році кліматичні умови сприяли високої якості винограду. Ранні, середні та пізні сорти визрівали практично одночасно – один за одним. Грона щільні, набиті, ягода солодка. Ефективні схеми захисту забезпечили належний фіто-санітарний стан рослин, відсутність хвороби та шкідників. Результат – перенасичення ринку. що впливало на рівень цін. В Миколаєві ціна на ранні столові сорти коливалася від 40 грн/кг - Ювілей Черкаська, Подарунок Несветая, Клеопатра, Велес, Ромбік, Атос. Через 3-4 дня - 35 грн/кг на сорти Пам’яті учителя, Знахідка, Лівія. Ще через 4-5 днів ціна складала вже 25 грн/кг. Пізніше Лора – 20 грн/кг, Аркадія – 15 грн/кг. Далі до 8-10 грн/кг.

Досвідчені селекціонери Юрій Давидович і Леонід Пєсков обговорили з членами клубу доцільність відбору сортів, які мають найгарніший зовнішній вигляд, що по-перше цікавить покупця: Дубовський Рожевий, Трійка Крайнова, Для підтримки виробництва сортів підвищеного попиту необхідно чистити виноградник, перещеплювати, корчувати. Ранні сорти доцільніше вирощувати в теплицях. Але ж для забезпечення стабільного прибутку треба вирощувати як ранні, так середні і пізні сорти.

Показники рентабельності розглядали на прикладі експериментального майданчику в господарстві Юрія Давидовича. Оптимально знімати 20 кг з куща. Якщо довести до 50 кг, через 3-4 роки рентабельність куща сильно падає.

Забезпечення гарного вигляду грон залежить від фіто-санітарного стану винограду. До обговорення схем обробки винограду і ефективних засобів захисту Леонід Пєсков додав інформацію про використання ферамонових пасток. Правильне застосування пасток значно знижає ризик пошкодження винограду шкідниками.

Молодий професійний виноградар Руслан Панченко поділився враженнями від поїздки в серпні 2018 року до показового винограднику селекціонера В.А. Шпака в Полтавську область. Учасники поїздки познайомились з деталями пристрою ділянки, а також з актуальними сортами, досягненнями ідеальних для продажу грон, в тому числі через якісний захист та фіто-санітарний стан винограду.

Гостре питання для членів Клубу виноградарів – пошук нових каналів збуту. Леонід Пєсков підкреслив важливість співпраці з проектом УПБРП, користування сервісами проекту, запропонував засвоєння продажу через Інтернет, надав рекомендації перегляду вебінарів на тему ІКТ і сертифікації ХАССП.

Закінчилося засідання Клубу неформальним спілкування під час кави.